Demirtaş tahliye edilecek

0
demirtaş
demirtaş

Abdullah Öcalan’ın Selahattin Demirtaş karşısında ağırlığının azaldığını ifade eden Gazeteci Nevzat Bingöl, Demirtaş’ın 18 Haziran’da yapılacak duruşmada tahliye olmasını beklediğini söyledi.

Gazeteci Nevzat Bingöl ve Siyasal İletişimci Şeyda Taluk RSFM’de İstanbul seçimlerine ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Binali Yıldırım’ın Diyarbakır temasları sırasında kullandığı Kürdistan ifadesini ve PKK’nin adını bölge ağzıyla telaffuzunun Kürt seçmeni çok politize ettiğini ifade eden Bingöl, “Bu tip jestlere rağmen 31 Mart öncesi kullanılan ağır ifadelerin belleklerde taze.” dedi.

Muhafazakar Kürtler Ak Parti’ye oy vermeyecek

Öcalan’a yönelik tecritin kalkması gibi faktörlerin Kürtlerin oyunun bu seçimde Ak Parti’ye gitmeyeceğini gösterdiğini belirten Bingöl, “Kürt muhafazakar seçmen de Ak Parti’ye vermeyecek. Bunun temel nedeni de önceki seçimde kullanılan ağır üslup. Ayrıca Öcalan’ın Selahattin Demirtaş karşısında ağırlığının azaldığı anlaşılıyor. Demirtaş daha güvenilir olarak görülüyor” diye konuşan Nevzat Bingöl, “Onun İmamoğlu’nu desteklemesi etkili olacaktır. Bu seçimi benim tabirim de ‘Kemalist Kürtler’ belirleyecek. Bu bir ironiydi ama Ak Parti karşıtlığı ile hayat buldu” şeklinde konuştu.

Gazeteci Nevzat Bingöl, muhafazakar Kürt seçmenin geçen sefer Saadet Partisi’ne oy verdiğini söyleyerek, “Bu kitlenin de İmamoğlu yönünde oy verme eğiliminde olduğunu belirtti. Kürt dini liderler, “meleler” ve Ak Partili il ilçe yöneticilerinin de İstanbul’u üs yaptığını söyleyen Bingöl, buna rağmen Süleyman Soylu’nun Kürt seçmene yönelik sözlerinin, kayyum uygulamalarının seçmeni çok rahatsız ettiğine vurgu yaptı ve “Hiçbir Kürt seçmen bu gibi meselelerin hatırına, onun sözüne bakarak oy vermez hele de İstanbul’da” ifadelerini kullandı.

Demirtaş’ın tahliye edilmesini bekliyorum

Selahattin Demirtaş’ın 18 Haziran’da yapılacak olan duruşmasında bir tahliye kararının çıkmasını beklediğini söyleyen Nevzat Bingöl, “Açıkçası bekleniyor, Ferhat Encü de serbest bırakıldı. Ama bölge halkı bu saatten sonra Öcalan’ı bile serbest bıraksalar bunun karşılığı olmaz deniyor. Son söylemler ciddi travmalar yarattı. Ak Partililer bile bu üsluptan rahatsızdı. Sonuçta, evet Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılacağı düşünülüyor ama zaten bir suçu olmadığını söylüyor vatandaş, onun tek suçu Erdoğan’a güçlü muhalefet yapmaktı diyorlar” diye konuştu.

VIP tartışmasının seçmen üzerinde bir etkisi yok

Siyasi iletişimci Şeyda Taluk da İsmail Küçükkaya moderatörlüğündeki tartışmanın seçmeni etkilemeyeceğini belirtti. Taluk ayrıca Ekrem İmamoğlu’nun Ordu Valisi’ne hakaret ettiği iddiası için de şu değerlendirmede bulundu:

“Seçmenin en büyük derdi ekonomi. Her yer yanıyor. Her 100 seçmenden 70’inin borcu var, çoğu banka ve kart borcu. İnsanların bu kadar zorlandığı, çocuğunun eğitimini kara kara düşündüğü bir ortamda VIP meselesi ancak ‘tuzu kuruların’ meselesidir. Mesele, seçmenin derdine derman olmaktır. CHP’nin de hatası var. Sürekli cevap veriyorlar, gerek yok. Gündemi değiştirmeleri gerekiyor, bu kadar uzamasının hiçbir anlamı yok. Zaten TV izleyicisi de giderek düşüyor. Gençler zaten hiç izlemiyor. Medyanın sorması gerek, izleyicinin neden bu konulara kafa yormadığını.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here