Esad’ın rejimi TSK’nın gözlem kulesini vurdu

0
esad rejiminden gözlem kulesine saldırı

Esad rejimine bağlı silahlı kuvvetler, TSK’nın 9 numaralı gözlem kulesine top atışı yaptı. Türk askeri karşılık verdi.

Hama şehrinin kuzeyindeki Murak bölgesinde bulunan TSK’nın 9 numaralı gözlem kulesi Esad rejimi tarafından top atışıyla vuruldu. Türk askeri saldırıya karşılık verdi. Milli Savunma Bakanlığı resmi internet sitesinden konuyla ilgili açıklama yayımladı.

Milli Savunma Bakanlığından konuya dair açıklama

Bakanlığın yaptığı açıklama, ”Suriye rejim güçlerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde kontrol ettiği Tall Bazan bölgesinden, Murak bölgesinde yer alan 9 numaralı Gözlem Noktamıza kasıtlı olduğu değerlendirilen top/havan atışları ile bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Saldırıya bölgedeki ağır silahlarla anında karşılık verilmiştir.

Yapılan saldırıda personel zayiatı olmayıp; üs bölgemizde yer alan,tesis,teçhizat ve malzemelerden bir kısmı kısmi hasar görmüştür.

Saldırıyla ilgili olarak Rusya nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuştur.

Durum yakından takip edilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” şeklinde oldu.

Bu ilk saldırı değil

6 ve 8 Haziran tarihlerinde rejime bağlı kuvvetlerce kuleye ateş açılmıştı.

13 Haziran tarihinde de Zaviye’de yer alan 10 numaralı gözlem kulesine 35 havan mermisi atılmış, üç asker hafif yaralanmış ve bazı teçhizatlar hasar görmüştü.

Komandolar ‘’daima hazır’’

Yerel kaynaklardan gelen bilgilere göre komandolar Hatay’dan Suriye’ye giriş yaptı. Suriye’ye giren komandoların bir kısmının gözlem kulelerine destek için yola çıktığı bilgisi alındı.

Çavuşoğlu: Rusya ve İran rejimin garantörüdür

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan gelen açıklamada ”Rejimin bu saldırganlığını kabullenmemiz mümkün değil ve İdlib Muhturası’na da aykırı, Rusya’yla imzaladığımız. Burada rejimi durdurmak da Suriye konusunda yakın iş birliğinde çalıştığımız Rusya’nın ve İran’ın sorumluğudur.
Çünkü her ikisi de rejimin garantörüdür” sözleri yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here