Çocuklarda obeziteden kurtulmanın yolu ‘yüzme’

0
Yüzen Bebek
Yüzen Bebek

Çocuklarda yüzmenin önemine dikkat çeken Yüzme Eğitmeni Neşe Kısal, çocuklarda yaygın olarak görülen obeziteden yüzme ile uzak durulabileceğini anlatarak doğru ve uygun program vurgusu yaptı.

Bilgisayar ve tablet başında geçirilen zaman diliminin artması, çocuklarda fast food tüketiminin yaygınlaşması çocukları obeziteye bir adım daha yaklaştırdığını ifade eden Neşe Kısal, “Sporun herhangi bir branş dalı ile ilgilenen çocukların ise hem fiziksel hem de mental açıdan daha sağlıklı oldukları gözlemleniyor. Dokuzuncu aydan itibaren çocukların yüzme ile tanışabilir. Çocuklarda yüzme eğitimi doğru program uygulandığı zaman 9. aydan itibaren başlayabilir. Su hâkimiyeti dediğimiz su içinde kendini kurtaracak seviyede doğru hareketler ve doğru nefes taktikleri öğretilerek çocuğun su ile buluşması hızlandırılabilir. Teknik anlamda ilerleme ise çocuğun yüzmeye kaç yaşında ve ne zaman başladığı ile doğru orantılı ilerleyen bir süreç. Doğru program hazırlandığı sürece çok küçük yaştan itibaren çocuklarda yüzme gelişimi sağlanabilir” dedi.

‘Yüzen çocuklar disiplinli oluyor’

Yüzmenin 7’den 77’ ye herkeste dolaşım sistemini ve kan dolaşımımızı doğrudan etkilediğini vurgulayan Kısal “Yüzme ile çocukların ileri yaşlarda kalp damar sağlığı problemleri ile karşılaşması engellenebilir. Spor, hangi branş olursa olsun tamamen disipline yöneliktir. Çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişiminden disiplinli olarak karakterinin oturmasında ve gelişmesinde ciddi katkı sağlar. Yüzme de branşlar içinde çocukların en küçük yaşta başlayabileceği tek branş. 9 aydan itibaren bir çocuğa herhangi bir branşta eğitim veremeyebilirsiniz ama yüzme aslında ana karnında başladığı için bu süreç daha hızlı olacaktır. Çocuklar bu branşa daha fazla yönlendirilmeli” dedi. Yüzme sporunun sadece yaz aylarında yapılmasının da yanlış olduğunu anlatan Kısal “Hâlbuki çocuğun kış sezonunda da yüzmesi, bağışıklık sisteminin gelişmesinde büyük katkı sağlıyor. Hastalanma oranı düşüyor” şeklinde konuştu.

Çocuklarda yüzme korkusu

Ebeveynlerin istemeden de olsa çocuklarda yüzme korkusu oluşturabileceğine değinen eğitmen sözlerine şu ifadeleri ekledi: “Anne babalar çocuğa yaptıkları yanlış bir hareketle bile çocuğun spordan uzaklaşmasını sağlayabilir. Çocukların ilk eğitimlerini işin uzmanlarından alması daha doğru olacaktır. Antrenörü ile doğru bağ kuran çocuklar daha başarılı olarak, hızlı öğrenecektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here