New Scool Tattoo

0

Berkan Tekin – Dövme Sanatçısı

New Scool dövme modelleri Old Scool dövmenin evrimleşmiş halidir. Bu dövme Old Scool’dan sonra daha popüler olmuştur. Türkçe çevirisi yeni okuldur. 1970’lerin başlarında ortaya çıkan 90’larda popüler olmaya başlayan ABD’nin Old Scool dövme tarzının etkilerini üzerinde taşısa da daha net ve estetik çizgilerle oluşan daha tasvirsel bir tarz olarak dövme tarzları arasında yer almaktadır.

Modeller veya tasvir edilecek çalışmalar Old Scool dövmeye göre daha geniş bir yelpazede yer almaktadır. Görsel olarak bize hoş gelen her şey New Scool dövme modelleri arasında yer alabilir. Genellikle renk ağırlıklı olmasına rağmen siyah gölgeli New Scool dövme tarzları da bulunmaktadır.

Bu dövme tarzına uygun modeller anime karakterlerin yer aldığı çizgi filmlerden vb. yerlerden alınan örnek karakterler aracılığıyla daha yaygın bir hal almaktadır. Bu dövme tarzı Old Scool dövmeye göre daha zor olması sebebiyle yapacak sanatçının Old Scool yapan birine göre daha deneyimli ve eğitimli olması gerekmektedir.

Old Scool dövmede renkler genellikle dolum halinde yer bulurken New Scool dövme renklerde tonlamalar ve renk gölgelendirmeleri halinde de yer almaktadır bu renk tonlamaları ve gölgelendirmeler daha dikkat gerektiren bir ayrıntı olarak görülmektedir. Verilmek istenen etki bu tonlama ve gölgelendirmeler sayesinde daha rahat aktarılabilir ve daha dikkat çekici olması sağlanır.

New Scool dövme kimi sanatçıya göre realistik dövme tarzına geçmeden önceki aşama olarak da adlandırılabilir. Kısaca bir merdivenin basamakları gibi düşünülmelidir. Eğitim ve bilgi düzeyine göre basamak atlandığı da söylenebilir.

New Scool dövme ve diğer dövme tarzlarında olduğu gibi dövmenin bakımı çok önemlidir. Bir haftalık bakım ve dikkat edilmesi gereken etkenler bulunmaktadır. Bu etkenlerin başında su ve güneşten uzak tutulması gerekir. Bakım süreci için ise vazelinle nemli tutulan dövme Bepanten Plus vb. dövmecinin önereceği kremle bakım uygulanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here